Rektörden Mesaj
Son Güncelleme Tarihi : 23 Kasım 2015, Pazartesi

Sevgili Yeni ve Önceki Öğrencilerimiz,

Öncelikle, bu yıl Üniversitemizi kazanarak Fatih Üniversitesi ailesine katılan yeni öğrencilerimize hoş geldiniz diyorum. Yorucu, stresli bir sınav dönemini geride bıraktınız ve yeni bir kulvara girdiniz. Bu yeni kulvar, yorucu ve stresli değil, tabii siz de artık lise öğrencisi değilsiniz. Sorumluluk alma yaş ve başına gelmiş durumdasınız. Bundan sonra, öğreneceklerinizi hayatınız boyunca kullanacaksınız. Çünkü burada bir yönüyle meslek eğitimi de alıyorsunuz. Bu bakımdan, anlatılan ve öğrenilenin, öğrenilmesi gereken,  gerek teorik, gerekse pratik hiçbir şeyi kaçırmamalısınız, atlamamalısınız.

Diğer yandan, burada alacağınız her bir not, bir ömür boyu size lâzım olacak. Diploma yanında transkript denilen bu notları, nereye girerseniz girin, sizden isteyecekler. Bunun için, bu notlarınızın mümkün mertebe en yüksek seviyelerde olmasına çalışın.

Bir yabancı dil yanında, Üniversitemizin sunduğu imkânlardan biri olan ikinci bir yabancı dili de öğrenin. Sizin zamanınız da Üniversitemizin imkânları da buna müsait.

Çift ana dal veya bir yan dal daha yapmaya gayret edin. Bunlar, sizin hayatınızın ileriki safhalarında, her alanda sizin tercih edilmenizi sağlayacaktır.

Erasmus gibi öğrenci değişim programlarını takip edin ve öğrenciyken mutlaka yurt dışı tecrübeniz olsun. Mesleğinizin pratiği yönüyle, stajları iyi değerlendirin.

Sevgili Öğrenciler,

Danışman hocalarınız ile çok iyi ve devamlı, kalıcı diyaloglar kurun. Yukarıdaki hususları tek tek danışman hocalarınıza sorun ve bunların nasıl yapılacağını onlardan öğrenin.

Üniversiteye ilk başladığınız günlerde sizlere verilen oryantasyon programı çerçevesindeki dersleri dikkatlice takip edin. Bu dersler, size kampüsteki imkânlar, bölümünüzle ilgili yapmanız gerekenler ve genel olarak da üniversitenin ne anlama geldiği ile ilgili çok değerli pratik bilgilerdir. Tabii ki bu bilgileri hocalarınızdan ve idari personelimizden her zaman edinebilirsiniz. Fakat başlangıçta bunları öğrenme, sizin önünüzü görme açısından önemlidir.

Öğrenci arkadaşlarımızla tanışın, arkadaşlıklar kurun ve bu arkadaşlıklarınızı devam ettirin. Arkadaşlık kurarken de seçici davranmayın ve yelpâzeniz geniş olsun. Her düşünce ve felsefedeki insanla geçinmeyi burada öğrenin. Ama bu arada, zararlı alışkanlıklara da dikkat edin ve bu konuda asla taviz vermeyin. Bu durumdaki arkadaşlarımıza da yardımcı olun.

Üniversitemizdeki eğitiminiz içinde usül ve üslubuna uygun eleştirel akla sahip, ekip çalışmasına alışmış gençler olarak yetişmenizi arzu ediyoruz.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Üniversitemiz uluslararası bir üniversite olduğundan, dünyanın çok değişik ülkelerinden çok fazla yabancı öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimizle de aynı bölümde olmazsanız bile tanışın, arkadaşlıklar kurun, ileride mezun olduktan sonra da bu arkadaşlarınızla ilişkilerinizi devam ettirin. Onların ülkelerine gidin, oralardan insanları ülkemize davet edin. Hayatınızda girebileceğiniz her kulvarda, bu tip arkadaşlıklardan hem siz, hem ülkemiz, hem de onların ülkeleri istifade edecektir.

Hemen her konuda ve her zaman hocalarımız ve idareci personelimizin kapıları sizlere daima açıktır ve Üniversitemizin kapıları da size bir ömür boyu aynı şekilde açık olacaktır.

Kabiliyetiniz ve ilgi alanlarınıza göre hemen her konuda mevcut olan öğrenci kulüplerine devam edin. Boş vakitlerinizi buralarda geçirin, faydalı hobiler edinin.

Kariyer Merkezine sık sık uğrayın. Burada, size bölümünüzle ilgili nerelerde çalışabileceğiniz vb. konular hakkında bilgiler verilecektir.

Fatih Üniversitesi Mezunlar Derneğinin çalışmalarına da düzenli katılın. Arkadaşlarınız sizi, siz onları bu kanalla devamlı takip edebilirsiniz.

Önceki Yıllarda Üniversitemize Girmiş Öğrencilerimiz,

Yukarıda bahsettiğim konular tabii ki sizin için de geçerlidir. Siz, artık daha tecrübelisiniz, yeni gelen arkadaşlarınıza bir bakıma kılavuzluk yapacaksınız, diğer yandan da yukarıda bahsedilen konulardan eksik kalanları tamamlamaya çalışacaksınız.

Sevgileri Öğrencilerimiz,

Zaman süratle akmaktadır. Kısa süre içinde, üniversite öğreniminiz tamamlanacak ve hayatın belli bir safhasına gelmiş olacaksınız.

Bilgisayarda F klavye veya Q klavye ile mutlaka on parmak daktilo yazmasını bir an önce öğrenin çünkü hayat boyu bunu kullanacaksınız. İki parmak daktilo yazma çok uzun zaman almaktadır. İnsanın aklına gelen güzel şeyler, onun dışında yazması gereken şeyler,  iki parmakla çok uzun zaman alacağı için insan çoğu zaman yazamamaktadır. Başka birisine de söyleyememektedir ve bunlar başkalarıyla paylaşılmadan kalmaktadır. Bundan dolayı da, on parmak daktilo yazmasını mutlaka öğrenciliğiniz esnasında öğrenin. Çünkü, Üniversitemizde bu imkânlar da vardır. Adalet Meslek Yüksekokulumuzda bunun hocaları vardır, bu hocalarımızdan her zaman istifâde edebilirsiniz. Bunlarla ilgili kurslar da açılmış bulunmaktadır. Bu kurslardan da istifâde edebilirsiniz. Bunun yanında, bilgisayarın bütün inceliklerini bilme, bunları kullanma, en basitinden Windows Office’in bütün özelliklerini kullanabilme, daha değişik kullanım alanlarını yine üniversitede öğrenebilme, e-learning dediğimiz uzaktan eğitim ve internetten eğitimle ilgili de bilinmesi gereken şeyleri bilme ve hatta bunlarla ilgili bazı dersleri alma durumunda da bulununuz ki daha sonra bunları rahat bir şekilde kullanabilesiniz.

Üniversitemizdeki günlük, haftalık, aylık, yıllık toplantı, konferans, panel gibi her çeşit etkinlik, bulunduğunuz bölümlerdeki ekranlardan devamlı geçmektedir. Bu konularda Üniversitemizin web sitesini de düzenli olarak takip edin. Bunları takip edin, bunlara katılın, not alın, aktif olarak katılın. Sorular sorun ve böylece boş vakitlerinizi daha iyi değerlendirirsiniz.

Üniversitemize dünyanın her yerinden, değişik kesimlerden insanlar ziyarete gelmektedirler. Bu insanları kampüste göreceksiniz. Bu insanlarla tanışın, hoş geldiniz deyin, onların adreslerini alın, daha sonra bu ilişkilerinizi bunlarla devam ettirin.

Yine, kendi ilgi sahanıza uygun başka bölüm ve fakültelerde bile olsa, başka derslere de girin, bunları da dinleyin, boş vakitlerinizi bu şekilde de değerlendirebilirsiniz.

Geriye dönüp baktığınızda, keşke şunları da öğrenseydim, keşke kulüplerde şu yönlerimi de geliştirseydim dememek için, şimdiden içinde bulunduğunuz zamanın kıymetini bilin ve değerlendirin.

Bütün bunlar öğrenilirken, pek tabii olarak, genellikle günümüzde ülkemizde ve dünyada cereyan eden hâdiseleri bilecek bir insan olarak, bunlar karşısındaki sorumluluklarımız ve yapmamız gereken şeylerle ilgili kafa yoracağız. Aksiyon içinde bulanacağız, yâni bir yandan global olurken, diğer yandan da lokal kalmasını öğreneceğiz ki, buna glokal olabilme deniyor. Hem kendi kültürümüz içinde olma, hem de dünya ile entegre olma anlamına gelen bu glokalleşme, artık günümüz insanının geldiği ayrı bir noktadır.

Bunlar ve benzeri durumları, hep birlikte müzakere ederek üniversitenin gerçek anlamı çizgisinde yol almış olacağız.

Yeni öğrencilerimize aramıza hoş geldiniz diyor, bütün öğrencilerimize 2013-2014 eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Şerif Ali TEKALAN
Rektör